• DOLAR
  %0,71
 • EURO
  %0,95
 • ALTIN
  %0,09
 • BIST
  %0,10
Kariyer Yapı, Vakıflarla mutabakat sağladı

Kariyer Yapı, Vakıflarla mutabakat sağladı

Kariyer Yapı’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ikamet ettiği Burhaniye’de 18 bin metrekare arazi üzerinde yürüttüğü kentsel dönüşüm projesinin önündeki en büyük engel olan Vakıflar Genel Müdürlüğü ile mutabakat sağlandı.

Kariyer Akademisi Üsküdar ve Hergün Gazetesi Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan Odabaş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Vakıflar 2. Bölge Müdürü  Saniye Kalafat ile biraraya geldi.

Üsküdar, Burhaniye Mahallesi 742 Ada, 2 Parsel’de toplam yüzölçümü 17 bin 759 metrekare arazi üzerinde 148 dairesi bulunun, 15 bin 241 toprak sahibi ile Kariyer Yapı olarak sözleşme yaptıklarını söyleyen Kariyer Akademisi Üsküdar ve Hergün Gazetesi Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan Odabaş, “2013 yılında Bakanlar Kurulu’na Riskli Yapı Alanı ilan ettirdiğimiz kentsel dönüşüm projemiz içerisinde hissesi bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, 2016 yılında hukuki işlemler başlatması sebebi ile projemiz engellenmişti. Komşularımız, deprem riski taşıyan binalarda korku, endişe ve çaresizlik içinde yaşamak zorunda bırakılmıştı. Bu konuyu değerli dostum Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı sayın Ahmet Misbah Demircan‘a ilettim. Kendisine teşekkür ediyorum, vatandaşlarımızın sorununa kayıtsız kalmadı. Konuyu acilen gündemine aldı ve Vakıflar Genel Müdürü sayın Burhan Ersoy ile birlikte, Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü’nde biraraya geldik. İlgili bürokratlar ile birlikte toplantı yaptık. En ince ayrıntısına kadar konuyu ele aldık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Vakıf taşınmazını satın alma hakkı saklı kalmak kaydıyla müşterek bir noktada anlaşma sağladık. Böylece, kentsel dönüşüm projemizin önündeki en büyük engeli kaldırmış olduk. Bu konuda büyük emeği geçen başta Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı sayın Ahmet Misbah Demircan olmak üzere, Vakıflar Genel Müdürü sayın Burhan Ersoy, Vakıflar 2. Bölge Müdürü sayın Saniye Kalafat, Şube Müdürü sayın Coşkun Bayraktar ile bürokratlara mahalle sakinlerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

BUNDAN SONRA SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Kariyer Akademisi Üsküdar ve Hergün Gazetesi Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan Odabaş, bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceğini şu sözlerle aktardı,

“Burhaniye Mahallesi 742 Ada, 2 Parsel’deki Abdullahağa Vakfı‘na ait hisse, 29.01.2019 tarihinde Üsküdar Belediyesi’nde yapılan Açık Artırma sonucu satışı yapılmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Vakıflar‘a ait 2.220 metrekare hisse ile El Birliği Mülkiyeti’nde olan 148 metrekare hissenin alımına karar vermişti. Vakıflar Genel Müdürlüğü‘nün Bölge İdare Mahkemesi‘nden Yürütmeyi Durdurma Kararı alması sonucu, hiçbir bir işlem yapılamamış, mahkeme kararı kesinleşinceye kadar beklemeye alınmıştı. Şimdi ise, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile sağladığımız mutabakat gereği önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, söz konusu Vakıf hissesini mahkemenin belirlediği fiyat üzerinden satın alabilecek. Satın alma kararından vazgeçerse de, Kariyer Yapı ile Vakıflar sözleşme imzalayacak. Vakıf Meclisi‘nden onaylandıktan sonra sözleşme yürürlüğe girmiş olacak. El Birliği Mülkiyeti’ndeki 148 metrekare hissenin de Bakanlık tarafından ödemesi yapıldıktan sonra tüm hisseler birleştirilecek ve Tapu Müdürlüğü‘nden yapılan Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi gereği, Üsküdar Belediyesi’ne arazinin %40’ı ‘Yeşil Alan’ payı olarak devredilecek ve bu işlemler sona erdikten sonra Üsküdar Belediyesi‘ne Ruhsat müracaatı yapılacak; Ruhsat işlemi bittikten sonra Bakanlık tarafından arazi üzerindeki hissedarlara evlerini boşaltmaları için 2 ay + 1 ay süre verilecek. Ruhsat alıp, tüm binalar yıkıldıktan sonra 2 yıl içerisinde daireler bitirilerek hak sahiplerine teslim edilecek” dedi.

Odabaş, “742 -Ada, 2 Parsel’de yürüttüğümüz proje alanında 148 daire sahibi ve toplam 17.759 metrekare toprak sahibi olan yaklaşık 110 hissedar ile sözleşme yaptık. Bize güvenip sözleşme yapan, vekalet veren tüm komşularıma teşekkür ediyorum. Hukuki işlemler nedeniyle mülkiyet probleminin çözümü uzun bir süreç aldı. Bundan dolayı da tüm hissedarlarımızdan özür diliyorum” diye konuştu.

ODABAŞ, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN YARDIM TALEP ETMİŞTİ

Dr. Adnan Odabaş, “Burhaniye’de yürüttüğü kentsel dönüşüm projesi hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın aralarında yaşadığı  yaşadığı hukuki sürecin projenin gecikmesine sebep olduğunu dile getirmiş ve kendisinden devreye girmesi için yardım talebinde bulunduğunu” dile getirdi. Odabaş, ayrıca “Bakanlar Kurulu’ndan Riskli Yapı Alanı ilan edilmesinde ve bürokratik engellerin aşılmasında bizden desteklerini esirgemeyen komşumuz ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan‘a, Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat Kurum‘a, Üsküdar Belediye Başkanı sayın Hilmi Türkmen‘e, Çevre Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı sayın Fatma Varank‘a ve Genel Müdür Vedad Gürgen‘e mahalle sakinlerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM