• DOLAR
  %0,22
 • EURO
  %0,04
 • ALTIN
  %0,22
 • BIST
  %-0,89
Ak Parti Üsküdar’dan “İran’ı Anlamak” paneli…

Ak Parti Üsküdar’dan “İran’ı Anlamak” paneli…

Ak Parti Üsküdar İlçe Teşkilatı, Altunizade Kültür Merkezi’nde “İran’ı Anlamak” konulu bir konferans düzenledi. Konferansa, Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Doç. Dr. Mehmet Şahin, Prof. dr. Ahmet Uysal, Gazeteci-Yazar Turan Kışlakçı ve çok sayıda davetli katıldı.

Günümüzde ve bölgemizde gelişen olaylar, Türkiye’nin rolü, İran’ın bölgedeki etkilerinin tartışıldığı seminerde bir konuşma yapan Doç. Dr. Mehmet Şahin, “Gerçek İran’ı, Suriye’de yaşananlardan sonra anladık” dedi. Şahin, “İran’da bundan sonra bir İslam Cumhuriyeti yok, yerine ise İran Cumhuriyeti var. Eğer İran’ı anlamak istiyorsak, İslam coğrafyasının karşı karşıya geldiği kırılma dönemlerinde büründüğü tavırlara bakmak lazım. İran’da 2006’dan beri devam eden süreç dış ve iç baskıyı azaltacak bir aday arandı. Ruhani buna uyuyordu. Onun için de seçtirdiler” diye konuştu.

Gazeteci-Yazar Turan Kışlakçı da, “Kudüs’ü fethetmek için İran’da bir ordu kuruldu. Fakat bu ordu Yemen’de, Suriye’de, Irak’ta müslümanları katletti. İran’a, İran İslam Cumhuriyeti diyorlar. ‘Cumhuriyet’ dememiz lazım. İslam dünyasına İran’ın yaptığı zulüm ortadadır. Sudan’da İran kültür merkezleri kapatıldı, konsolosluğu kapatıldı. Malezya’da da aynısı oldu. Bir anda ne oldu da İran, İslam dünyasında istenmez hale geldi. Sudanlılarla konuştuğumda burada Şiiliği yaygınlaştırmaya çalıştıklarını, iç politikalara develete nüfus etmeye çalıştıklarını öğrendim. Bu size neyi hatırlatıyor? Takiyeyi değil mi? bu durum paralel bir durum orada da…” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM