• DOLAR
  %0,22
 • EURO
  %0,04
 • ALTIN
  %0,22
 • BIST
  %-0,89
15 Temmuz Çizgi Film Oldu

15 Temmuz Çizgi Film Oldu

Ümraniye Belediyesi, 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişimini püskürten ve vatanı uğruna canını feda eden şehitlerin hikâyelerini gelecek nesillere aktarmak amacıyla “Evlat” isimli çizgi filmi basın mensuplarına tanıtmak için bir program gerçekleştirdi.

“EVLAT” FİLMİ…

Ümraniye Belediyesi, 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişimini püskürten ve vatanı uğruna canını feda eden şehitlerin hikâyelerini gelecek nesillere aktarmak amacıyla “Evlat” isimli bir çizgi film hazırladı. Evlat isimli çizgi film o gece köprüde şehit düşen Muhsin’in oğlu Ömer’in gözünden 2023 Türkiye’sini ve dedesinin anlatımıyla sağlanan geri dönüşlerle o geceyi gözler önüne seriyor. Çocuklara anlatılmakta zorlanılan bu hain girişim en anlaşılır dille çizgi sinemaya aktarıyor. 15 Temmuz darbe girişimini unutmamak, unutturmamak ve yeni nesillere doğru aktarabilmek amacıyla yapılan çizgi filmin tanıtım toplantısına Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ve basın mensupları katıldı.

HASAN CAN: TARİHE TANIKLIK EDECEK

Programda ilk olarak Evlat çizgi filminin fragmanı katılımcılara izletildi. 15 Temmuz gecesi şehit olan Muhsin adlı şehidin oğlu Ömer’in gözünden dedesinin hatıralarıyla darbe girişiminin anlatıldığı çizgi film, 2023’ten bir bakışla 2016’dan o vakte kadar değişimi konu alıyor. Programda bir konuşma gerçekleştiren Ümraniye Belediye Başkanı Hasın Can; daha önce de Çanakkale Zaferi’yle alakalı ilk olma özelliği taşıyan bir çizgi film yaptıklarını dile getirerek “Eski darbeleri yaşamış bir insan olarak; 15 Temmuz gecesi yaşadığımız hadisenin püskürtülmesinin vatan için çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu ülke, vatanına sahip çıkmak için tarihin her döneminde olduğu gibi o gece de canını sakınmadan büyük bedeller ödedi. O gece; Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, medyamız, vatandaşımız dik durarak vatanlarının birliğinin bozulmaması için seferber oldu. Evlatlarımız hain kurşunlara gögüslerini siper ederek canlarını bu vatan uğruna feda ettiler. Bu filmdeki ‘Evlat’ tüm vatan evlatlarını kapsamaktadır. Onların unutulmaması için yaptığımız bu çizgi film tarihe tanıklık edecektir” dedi. Başkan Hasan Can, “Milletler geçmişini unutmazsa geçmişinden ders alırsa geleceğe huzurla yürür, dolayısıyla tarihin destanlarını unutursak millet olma özelliğimizi kaybederiz. Çanakkale’yi, Malazgirt’i, İstanbul’un Fethi’ni ve nice kahramanlıklarımızı unutursak, elbette geleceğe güvenli bir şekilde ulaşmamız söz konusu olmaz. Ama en önemlisi o geçmişin kahramanlıklarını destan hâline getiren kahramanları da unutmamamızdır. Ulubatlı Hasan ve Seyit Onbaşı ne kadar mübarekse, 15 Temmuz akşamı korkmadan ve aldığı talimat gereği, sonu şahadet olan bu yolda silahını çekip memleketin bağrına hançer saplamak isteyen hain generali alnından vuran Ömer Halisdemir de bir o kadar şanlı şerefli ve kahramandır” dedi.

Çizgi filmin içeriğini ayrıntılarıyla anlatan ve filmi geniş kitlelere izletmeyi hedeflediklerini ifade eden Başkan Hasan Can, “Biz ticari bir kuruluş değiliz filmi nerede izletmemiz mümkünse orada izletiriz. Bizim için önemli olan genç kuşakların bunu seyretmesi. Hedefimiz geniş kitlelerin seyretmesidir. Filmi 3 ay içinde tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM