• DOLAR
  %0,71
 • EURO
  %0,95
 • ALTIN
  %0,09
 • BIST
  %0,10
Köy Enstitüleri Derneği’nden Öğretmenler Günü kutlaması

Köy Enstitüleri Derneği’nden Öğretmenler Günü kutlaması

Köy Enstitülerini Araştırma ve Eğitimi Geliştirme Derneği (KAVEG), Üsküdar Validebağ Adile Sultan Kasrı’nda 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir toplantı düzenledi. 

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle biraraya gelen Köy Enstitülerini Araştırma ve Eğitimi Geliştirme Derneği üyeleri ile emekli öğretmenler, toplantıda anılarını anlatarak, tecrübelerini paylaştılar. Sabah kahvaltısıyla başlayan programa, KAVEG Başkanı Prof. Dr. Güler Yalçın, Türkiye’de Öğretmenler Günü’nün kutlanmasını başlatan emekli öğretmen Ethem Sezgin, Kariyer Akademisi Üsküdar ve Hergün Gazetesi Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan Odabaş ile çok sayıda emekli öğretmen katıldı.

KÖY ENSTİTÜLERİMİZ DÜNYADA TEK…

Toplantıda bir konuşma yapan KAVEG Başkanı Prof. Dr. Güler Yalçın, “Bugün eğitimin ve öğretmenlerin bir çok sorunları var. En baştaki sorun ise atanamayan öğretmenler ve bizim için çok büyük dert olan kırsal alanda öksüz kalan okullar, öksüz kalan köyler, okul olmadığı için, alt yapı olmadığı için ve kültür merkezleri kurulmadığı için boşalan köyler, dernek olarak bizim en büyük sorunlarımız arasında. 1936’larda başlayan ve 1954’te resmi olarak kabul edilip, 1946’da değişim ve dönüşümle başka bir forma dönüşün Köy Enstitülerimiz var. Köy Enstitülerimiz dünyada tek.. İnsanların hayatına önem ve değer katan örnek varken, bu sorunları yaşıyor olmamız, hiç de bizim düşünebileceğimiz birşey değil. Bu ilkeleri önümüze koyarak bugün biz (gerçi bir iktidar sorunu olmakla birlikte) bu sorunları çözebiliriz. Ama, bizim siyasi iktidardan farklı düşünüyor olmamız, bugün bunun en büyük engeli. Ancak, bizim bu konuda çok ciddi projelerimiz var” dedi.

KAVEG Başkanı Prof. Dr. Güler Yalçın, “Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının, daha sonraki süreçte İsmet İnönü, Hasan Avni Yücel, İsmail Hakkın Tonguc’un bize bıraktığı bu mirasi ve bu ilkeyi kucaklamak, gönlümüzdeki eğitim sistemini yeniden kurmak üzere; aklımız erdiğince, gücümüz yettiğince mücadele vereceğimiz inancıyla, tüm öğretmenlerimiz Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜN MİMARI; ETHEM SEZGİN…

Türkiye’de Öğretmenler Günü’nün mimarı olarak bilinen emekli öğretmen Ethem Sezgin de söz alarak, şunları söyledi, “Öğretmenler Günü’nün araştırmaya kalkarsak, 1969 – 1970 öğretim yılında Eyüp Merkez İlkokulu’nda bulunan Ethem Sezgin ve öğrencilerini bulursunuz. Yıl 1970… Öğrencilerimle birlikte, öğretmen ve öğrenci, toplumun bakış açılarını tespit etmek için bir çalışma başlattım. Ben Trabzon Beşikdüzü Köy Enstitüsü mezunuyum. Köylerde yaşayan, köylerde çalışan öğretmenlerin hangi zorluklar altında görev yaptıklarını yakınen gördüğüm için o mücadelenin sonucunda orada alın teriyle aydınlık çağını halka anlatmayı amaç edinen öğretmenlerin zorluklarını bildiğim için, onlara bir gün yapılması isteğinde bulundum. Bunu da, çocuklarımızla beraber bir program dahilinde soru-cevap dahilinde, iş verenlere, çalışanlara öğretmene olan bakış açılarını tespit etmek için bir çalışma programı yaptık. 4 aylık bir çalışmamızın sonucunda elde edilmiş olan bilgiler, bir dosya halinde komisyonca inceleniyor ve sonuçta 29 Mayıs 1970 tarihinde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü kapısına doğru öğrencilerimizle yürüyüş halinde Öğretmenler Günü’nün yapılması isteğiyle geldik. Fakat ne yazık ki, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından içeri alınmadık. Bizim bu kalabalığımızı gören, dosyaları çocukların koltuğu altında olduğunu gören Akşam Gazetesi muhabiri önümüzü kesti. ‘Nedir bu kalabalık?’ diye… Biz de durumu anlattık. Ve böylece, Akşam Gazetesi bunu manşetine taşıyarak, aynen şöyle yazıyor, ‘Öğretmenler Günü ilan edildi. Anne ve babalar gününden sonra dünyada ilk kez Öğretmenler Günü’nün kuruluşunu Eyüp Merkez İlkokulu 5-A öğrencileri ve öğretmenleriyle kurmuş oldular. Onları tebrik ediyoruz…’ 7 Haziran 1970 tarihinde de ilk  Öğretmenler Günü’nü kutlamış olduk. Ve bu kutlamada da ilk defa yılın öğretmeni seçildim.”

ETHEM SEZGİN HOCAMIZDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK

Kariyer Akademisi Üsküdar ve Hergün Gazetesi Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan Odabaş da, yaptığı konuşmasında, “Ben şahsen eğitimci değilim, Üsküdar Gazetesi, Hergün Gazetesi ve Üsküdar TV’nin sahibi olarak buradayım. Ama, eğitimle de yaklaşık 30 yıldır iç içeyim. Üsküdar Gazetesi Sürücü Kursu’nun sahibiyim, İstanbul’da 40 bin ehliyet vermiş bir kurum… Ayrıca, diksiyon, spikerlik, sunuculuk ve oyunculuk eğitimleri veren Kariyer Akademisi’nin sahibiyim. Bugün, burada olmaktan gerçekten mutluyum. Ethem Sezgin hocamız bizim çok eski bir dostumuz. Hemşehrim ayrıca… Ben Giresunluyum, o Trabzonlu… Ethem hocayla yıllardır birlikte dostuluğumuz devam etti. Üsküdar Gazetesi’ne köşe yazılarıyla okuyucularına bazı mesajlar verdi. Bundan dolayı da çok mutluyuz. O, Türkiye’nin ilk öğretmenlerinden biri olduğu için, hayatta yaşayan birkaç kişi vardır aramızda, ondan biraz daha yaşlı… Biz Ethem hocadan çok şeyler öğrendik. Onunla geçen yıl yaptığımız son röportaj, yüzlerce insanın aramasına, kendisini ziyaret etmesine sebep oldu. Bundan dolayı da gururluyum” dedi.

ÖĞRETMENLERE DİKSİYON EĞİTİMİ VERMEK İSTEDİK…

Odabaş, şöyle devam etti, “Yıllar önce, Kariyer Akademisi’ni kurduğumda Üsküdar bölgesindeki okulların yapısını bildiğim için diksiyon konusunda, hitabet konusunda onlara bir katkıda bulunmak amacıyla 113 tane okulu tek tek ziyaret ettim. Hiçbir maddi beklenti içinde olmadan diksiyon kursuna katılmak isteyen öğretmenleri kursa davet ettik. Ama sonuçta, 1 öğretmen dahi gelmedi!.. Bu çağda, artık öğretmenlerimizin çocuklara daha farklı şeyler kazandırmaları gerekiyor. Ancak, o bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Buradan, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Milli irade üstünlüğüne, kutsal emeğe, insan haklarına ve inanç özgürlüğüne sahip çıkan; Atatürk, cumhuriyet ve demokrasi için cesur ve kararlı adımlar atan bir eğitim ordusu yetiştirmelerini bekliyorum, hepinize saygılar sunuyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM